Miasto w Brazylii założyli Gdańszczanie. Wyjechali tam "za chlebem" -
Mało kto zdaje sobie sprawę, że liczące obecnie prawie 100 tys. mieszkańców brazylijskie miasto Cambé powstało z dawnej osady... Nowy Gdańsk (Nova Dantzig) — założonej przez zdesperowanych i przedsiębiorczych zarazem Gdańszczan, którzy w poszukiwaniu chleba wyemigrowali w 1932 r. do Ameryki Południowej.